Autostrady

Pieniądze odgrywają kluczową rolę przy budowie autostrad.

Wszystko wskazuje na to, że Polska nie zdąży z budową zaplanowanych autostrad przed rokiem 2017. Głównym powodem według specjalistów jest brak kilkudziesięciu miliardów złotych. Pieniądze faktycznie odgrywają tu poważną rolę jednak prawdopodobnie nawet gdyby deszcz złota spadł na terytorium Polski nie udałoby nam się wybudować zaplanowanych odcinków dróg. Przede wszystkim należy zaznaczyć brak wskazania przez rząd jednostki administracyjnej zajmującej się wyłącznie zarządzaniem środkami finansowymi przeznaczonymi na budownictwo drogowe.

Szacuje się że łączna kwota potrzebna na materiały budowlane oraz usługi wyniesie około 110 miliardów zł. Firmy oferujące usługi budowlane w tym drogowe uważają że rząd nie uzbiera około jednej trzeciej tej sumy.

Rząd powinien przeznaczyć – podobnie jak inne kraje europejskie około jednego procenta PKB na budownictwo drogowe a póki co środki finansowe potrzebne na budowę autostrad wynoszą zaledwie 0,3 % PKB. Istnieje dużo pomysłów na pozyskanie brakującej kwoty jednak rząd natrafia na coraz to nowe, często absurdalne trudności z wprowadzaniem ich w życie.