Materace

Historia materacy sięga czasów zamierzchłych.
Kiedy człowiek pierwotny zgarniał opadłe liście, aby się na nich położyć, albo rzucał na ziemię stertę skór zwierzęcych, tworzył w ten sposób coś w rodzaju pierwotnego łóżka. Tak kładziono podwaliny pod nowoczesny przemysł, zajmujący się przygotowaniem najbardziej wyrafinowanych materacy, wykonanych z najlepszych i najdroższych dostępnych materiałów. materac
Niektóre starożytne społeczeństwa uznawały łóżko za najważniejszy element wyposażania domu. Na łóżkach nie tylko spano. W sypialniach także zbierano się i jedzono. I choć z biegiem czasu łóżka stawały się coraz piękniejsze, coraz bardziej wymyślne (a do jedzenia używano już głównie stołów), to materace, które na tych łóżkach leżały, pozostawały ciągle bardzo prymitywne.
I – patrząc z dzisiejszej perspektywy – niewygodne.
Dopiero w połowie XIX wieku powstały pierwsze materace sprężynowe, gdzie warstwa sprężyn kryła się pomiędzy zewnętrznymi warstwami miękkiego obicia. A dopiero w XX wieku, wraz z upowszechnieniem się wiedzy o tym, jakie jest znaczenie dobrego snu dla zdrowia człowieka, ruszyła machina produkcji coraz wygodniejszych, coraz bardziej komfortowych modeli.
Dzisiejsze materace ortopedyczne stanowią wspaniałe osiągnięcie myśli ludzkiej.
Mamy do wyboru bardzo zaawansowane technologicznie materace sprężynowe, gdzie każda sprężynka otulona jest troskliwie w swoją własną kieszonkę… Mamy modele lateksowe, które oddychają… Mamy materace termoelastyczne, które reagują na ciepło ludzkiego ciała – i dopasowują się do ciała z niewiarygodną dokładnością.
I całe szczęście, że nie trzeba już sypiać na liściach.