Ogrzewanie pompą ciepła

Zdecydowałem się na ogrzewanie domu instalacją pompy ciepła. Dlaczego? Wykonałem porównanie kosztów ogrzewania gazem i olejem opałowym. Z porównania kosztów wyszło, że za cenę dodatkowych 15 tys. zł będę mieć system kosztujący mnie rocznie o 2,5 tysiące mniej od pozostałych.

Zdecydowałam się na gruntową pompę ciepła, która wykorzystuje kolektor gruntowy jako dolne źródło (źródło ciepła dla pompy). System ten, jak mówią i piszą poradniki branżowe, jest niezawodny i prosty w obsłudze. Na dodatek mam możliwość klimatyzowania pomieszczeń w letnie miesiące.

Aby w pełni cieszyć się tanim, ekologicznym ogrzewaniem, zainstalowałem w całym domu ogrzewanie podłogowe. W miejscach, gdzie przebywam rzadko, albo gdzie potrzebna jest klimatyzacja zainstalowałem klimatyzatory wodne. Woda w okresie grzewczym ma około 32 °C, dzięki temu pompa osiąga wysoką efektywność (około 4,5). Oznacza to, że do ogrzania domu o wielkości 211 m2 potrzebuję pompy ciepła wykorzystującej 2 kW prądu, to tyle co grzałka w termie.dom1

Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej następuje dwuetapowo. Najpierw woda ze studni jest ocieplana pompą ciepła do 40 °C, a następnie dogrzewana do 50 °C grzałką w termie. Możliwa jest współpraca pompy ciepła z kolektorami słonecznymi, Wtedy pompa ciepła działa w zimie, a kolektory w lecie. Dzięki temu podziałowi dodatkowo zaoszczędzam na ciepłe wodzie w lecie.