Oświetlenia solarne

Niekonwencjonalne źródła energii takie jak energia słoneczna mogą wpłynąć na zniżenie kosztów energii oraz na nienaruszenie naturalnych zasobów ziemi. Na przykład gdy duże miasto wykorzystywało lampy solarne do oświetlenia ulic oszczędziłoby wiele środków z oswietleniabudżetu oraz przyczyniłoby się do poprawienia stanu przyrody ziemi. Każda tego typu lampa posiada własne źródło energii elektrycznej jakim jest bateria słoneczna. dużym problemem byłaby wymiana infrastruktury ale profity i szacunek płynące z użycia tej technologii wpłynęłyby pozytywnie na wizerunek miasta co pociągnęłoby za sobą wiele innych korzyści.
Promieniowanie słońca jest źródłem energii do istnienia dla całej planety. Mniej więcej 40% całości energii z naszej gwiazdy dochodzi do ziemi, pozostała część jest wchłaniana przez atmosferę lub odbijana od niej. Gdyby cała planeta pokryta była kolektorami słonecznymi to w ciągu dwóch tygodni zgromadziła by się moc wystarczająca na cały rok dla całej planety. Teraz wykorzystanie słońca do jej wytwarzania jest bardzo niewielkie ponieważ w użyciu są przede wszystkim zasoby naturalne ziemi, które kiedyś ulegną wyczerpaniu ponadto zostawiając po sobie nie małe szkody wywołane zmianami w naturalnym klimacie planety. Oprócz tego koszty wydobycia i przetworzenia bogactw są wysokie.
Oświetlenie przystanków autobusowych w mniejszych miasteczkach, parków czy innych miejsc gdzie wymagało by dociągnąć zasilanie jest o tańsze i dużo łatwiejsze gdy wykorzysta się oświetlenie solarne, które dodatkowo wpłynie pozytywnie na ekosystem. Teraz użycie takich rozwiązań w Polsce jest bardzo małe. Jednak w Stanach Zjednoczonych energią słoneczną zasila się na przykład budki telefoniczne na Florydzie. Energię słoneczną coraz systematyczniej też wykorzystuje się do podgrzewania wody użytkowej w domach.
Wybudowanie elektrowni słonecznej jest teraz raczej nieopłacalna, mimo to u zachodnich sąsiadów rozpoczęto budowę jednej z nich. Ma ona w niedalekiej przyszłości produkować mniej więcej 40 mln kWh rocznie. Według jednej z firm – producenta paneli słonecznych, taka elektrownia zmniejszy emisję CO2 do atmosfery o około 25 tysięcy ton rocznie. Elektrownia ma zostać uruchomiona pod koniec 2009 roku. Teraz jednak najlepszym rozwiązaniem na ochronę środowiska i odcięcie się od producentów energii elektrycznej jest zainwestowanie w lampy solarne, baterie słoneczne do podgrzewania wody lub inne konstrukcje, które mogą pozwolić na użycie niekonwencjonalnych źródeł energii. Coraz częściej widać elektrownie wiatrowe lub kolektory słoneczne w wielu miejscach w Europie, co powoduje, że ludzie coraz przychylniej patrzą na wykorzystanie innej energii niż dotąd. Również zrozumienie, że przyczynią się do zmiany jakości środowiska wpływa na decyzje o wykorzystywaniu zastępczych źródeł energii.