Tanie ogrzewanie

W obecnych czasach ciężko jest nam sobie wyobrazić mieszkanie, które nie jest zaopatrzone w ciepłą wodę. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak dużo czasu nasze babcie poświęcały na podgrzanie wody. Wszędzie tam gdzie nie było sieci ciepłowniczej, woda musiała być przygotowywana w miejscu użytkowania, a to wiązało się z dość żmudną i niekończącą się pracą.
Powszechnie budynki ocieplane były przez kotły, piece gazowe lub olejowe, które podgrzewając bojler zaopatrywały mieszkanie w ciepłą wodę. Aktualnie oprócz tych rozwiązań bardzo powszechne staje się stosowanie pompy ciepla oraz kolektorów słonecznych, w których woda podgrzewana jest ciepłem pochodzącym z otoczenia.
Ponadto istnieją również urządzenia podgrzewające wodę przy wykorzystaniu energii elektrycznej. Do takich instrumentów zaliczamy miedzy innymi podgrzewacze wody. Są to urządzenia praktyczne, uruchamiające się podczas odkręcenia kranu i wyłączające się w momencie jego zakręcenia. Co więcej pobór prądu odbywa się wyłącznie w momencie korzystania z ciepłej wody, tak więc zużywamy tylko niezbędną jego ilość. Wybór odpowiedniego podgrzewacza jest przede wszystkim uzależniony od liczby użytkowników (mieszkańców) oraz od ilości punktów czerpalnych. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to gdzie dane urządzenie będzie montowane, ponieważ zużycie ciepłej wody podczas mycia rąk jest o wiele mniejsze niż przy na przykład kąpieli w wannie.
Istnieje kilka modeli podgrzewaczy. Jednym z nich jest podgrzewacz jednopunktowy, w którym temperatura wody jest regulowana wielkością przepływu. Jest to niewielkie urządzenie, które może być zamontowane w dowolnym miejscu. Obecnie istnieje wersja umywalkowa i prysznicowa oraz jednofazowe ogrzewacze ciśnieniowe, mogące obsłużyć dwa punkty jednocześnie. Poza tym dostępne są również podgrzewacze trójfazowe, charakteryzujące się dużą mocą, dostarczające ciepłą wodę do kilku punktów.
A zatem zanim wybierzemy odpowiednie dla nas urządzenie grzewcze, powinniśmy się zastanowić nad tym jaka ilość ciepłej wody będzie nam potrzebna w krótkim czasie, jaką ilość punktów poboru posiadamy i jaka jest między nimi odległość.