Weże

Każdego dnia mamy styczność z olbrzymią ilością narzędzi, przedmiotów i technologii związanych z naszym codziennym życiem lub pracą. Podczas robienia zakupów do domu lub firmy, staramy się zazwyczaj oszczędzać wybierając najbardziej opłacalne produkty, wezekierując się głównie jakością i ceną interesujących nas wyrobów. Oszczędzać możemy jednak nie tylko podczas zakupu, ale także później – podczas użytkowania. Poniższy artykuł zawiera kilka porad jak używać na co dzień węży elastycznych, aby przedłużyć ich żywotność.

Węże z którymi najczęściej mamy do czynienia w gospodarstwie domowym to węże gumowe, używane głównie do wody. W wielu zastosowaniach używamy jednak również innych węży elastycznych, takich jak zbrojone węże przemysłowe, czy inne węże ssawne – w pralkach, odkurzaczach, dmuchawach. Istnieje kilka zasad, które pozwolą nam użytkować te węże tak, aby starczały na dłużej.

– Zadbajmy o odpowiednią długość węża. Wąż zbyt krótki będzie powodował duże naprężenia i może doprowadzić do jego pęknięcia.
– Unikajmy nadmiernych naprężeń węża, wynikających z niewłaściwego podłączenia. Powinniśmy uważać, aby promień gięcia węża elastycznego nie był zbyt mały. Niekiedy zachodzi potrzeba używania wsporników łukowych bądź sztywnych kolan. Nie skręcajmy węża. Zwróćmy na to uwagę przy przyłączaniu węża, jak również podczas jego rozwijania. Nie należy rozwijać węża wyciągając jeden koniec ze zwoju. Powinniśmy raczej obracać cały zwój. Uważajmy aby wąż się nie załamywał. Warto w tym celu zachować ostrożność podczas układania węża i przeciągania węża. Każde załamanie będzie prowadzić do osłabienia węża. Stosując się do tych kilku prostych wskazówek zadbamy o to, żeby nasze węże z tworzywa starczały na dłużej. Pamiętając więc o odpowiedniej długości (nie za długie, nie za krótkie) i unikaniu niepotrzebnego skręcania, naprężania czy załamywania naszych węży, zaoszczędzimy na wydatku jakim może okazać się kupno nowego.